Zgodnie z zaleceniami programu powinno się wydzielić dwie strefy w organizowanych miejscach zabaw w szkole: strefę ruchową i edukacyjno-relaksacyjną.

Educarium proponuje szkołom wszechstronną ofertę wyposażenia dla tych dwóch stref, aby zapewnić małym uczniom wszechstronny rozwój różnorodnych umiejętności i umożliwić nauczycielom realizację nowej podstawy programowej w formie czynnego działania. W naszych propozycjach świadomie unikamy przesadnego eksponowania "miękkich klocków", które - po głębszym zastanowieniu - nie niosą ze sobą aż tak wielu zastosowań. Wszystkim "Radosnym Szkołom" radzimy wyposażyć się w różnorodne pomoce ruchowe i dydaktyczne, gdyż taka jest naszym zdaniem intencja twórców programu wyrażona w stosownych roporządzeniach.

strefa1

foto1efoto1bfoto1hfoto1cfoto1g

CEL: zaspokajanie potrzeby ruchu, rozwijanie sprawności motorycznej i koordynacji wzrokowo-ruchowej

Załącznik nr 1 rozporządzenia RM z dnia 7 lipca 2009 r. w punkcie pierwszym wymienia następujące pomoce dydaktyczne do strefy ruchowej, podlegające dofinansowaniu. Kilkając poniżej kolorowe teksty z numerami stron, mogą Państwo pobrać ofertę educaium dla danej kategorii pomocy rekomendowanych przez MEN:

(1) duże miękkie klocki, wałki, zestawy dużych figur geometrycznychi, wykonane w kolorystyce przyjaznej dla dzieci - służące aktywności ruchowej i zabawom konstrukcyjnym, umożliwające poznawanie różnych kształtów i zabawę w grupie:
s638

(2) miękkie piłki
w różnych kolorach i wielkościach, w tym piłki skaczące, sensorynki – mające na celu kształtowanie w zabawie koordynacji wzrokowo-ruchowej, zręczności i precyzji ruchu:
s626

(3) materace do zabaw ruchowych
, które mogą być łączone i ustawiane w różnych konfiguracjach – służące zapewnieniu bezpiecznych warunków zabaw ruchowych oraz stanowiące element stymulacji zmysłowej:
s640