Program rządowy RADOSNA SZKOŁA

Program rządowy „Radosna Szkoła” umożliwia szkołom podstawowym publicznym i niepublicznych otrzymanie wsparcia finansowego na wyposażenie szkolnego placu zabaw i sali zabaw. Celem programu jest zapewnienie najmłodszym uczniom właściwego rozwoju psychofizycznego i warunków do aktywności ruchowej porównywalnej ze standardami wychowania przedszkolnego.

Realizacja programu rozłożona jest na lata 2009-2014 i w tej perspektywie czasowej ma objąć wszystkie placówki szkolne.

Wsparcia finansowego udziela się pod warunkiem zapewnienia przez organ prowadzący wkładu własnego.

Organ prowadzący może otrzymać w odniesieniu do danej szkoły jeden raz wsparcie finansowe na zakup albo zwrot kosztów zakupu pomocy dydaktycznych i jeden raz wsparcie finansowe na utworzenie lub modernizację albo zwrot kosztów utworzenia lub modernizacji szkolnych placów zabaw. W przypadku nieuwzględnienia wniosku organu prowadzącego o udzielenie wsparcia finansowego w odniesieniu do danej szkoły, organ ten może ponownie złożyć wniosek o udzielenie wsparcia finansowego w odniesieniu do tej szkoły.

Beneficjentami pośrednimi programu są szkoły podstawowe oraz sami uczniowie klas I-III. Bezpośredniego wsparcia rząd udziela organom prowadzącym szkoły publiczne i niepubliczne, tj.:

• jednostki samorządu terytorialnego (dotacja)
  • osoby prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego (dotacja)
  • osoby fizyczne (dotacja)
  • minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego (dofinansowanie)