• banner70.JPG
 • banner64.JPG
 • banner10.JPG
 • banner5.JPG
 • banner17.JPG
 • banner11.JPG
 • banner20.JPG

 

Plac zabaw Radosna SzkołaJak przygotować się do zakupu nowoczesnego placu zabaw ?

Otrzymaliśmy już wiele telefonów od dyrektorów szkół z pytaniami: Jak się przygotować? Od czego zacząć? Otóż! Zakup placu zabaw nie jest niestety sprawą prostą a już na pewno, jeżeli nie chcesz się rozczarować, kupując kota w worku.

A wystarczy rozejrzeć się dookoła i nawet bez fachowej wiedzy ocenić stan większości placów zabaw w polskich parkach, przedszkolach i innych miejscach publicznych. Ich stan w większości przypadków jest fatalny i to mimo ponoszonych niemałych środków finansowych na to, aby nasze dzieci miały więcej miejsca do zabawy na dworze. Często nawet nowe urządzenia już po kilku latach nie wyglądają najlepiej i nie gwarantują bezpiecznej zabawy. Można spotkać też takie urządzenia, których konstrukcja jest niebezpieczna już w chwili montażu i to mimo posiadanych certyfikatów. Ryzyko potęguje brak fachowej wiedzy większości polskich producentów i wykonawców w zakresie przestrzegania norm bezpieczeństwa w rozplanowaniu urządzeń na konkretnym miejscu z zachowaniem strefy bezpiecznej.

Przeczytaj, co musisz wiedzieć, aby się przed tym zabezpieczyć!

Więcej...

Ważne


1.    Planuj Twoją inwestycję jak najszybszej. Ze względu na ogromną ilość projektów w programie Radosna Szkoła należy się liczyć z potencjalnymi opóźnieniami u dostawców urządzeń zabawowych i bezpiecznej nawierzchni, szczególnie na koniec roku. Tylko jeżeli wierzysz w cuda, możesz organizować przetarg w połowie listopada ze spokojem i nadzieję, że będziesz miał wszystko gotowe do końca roku.
2.    W urzędzie gminy/miasta znajdziesz prawdopodobnie kogoś z doświadczeniem w przygotowaniu przetargu na placu zabaw.
3.    Chętnie współpracujemy z lokalnymi firmami w zakresie przygotowania placu budowy, układaniu nawierzchni i montażu urządzeń. Jeśli masz wśród rodziców kogoś, kto ma firmę budowlaną, lub w niej pracuje, to prawdopodobnie możemy razem lepiej, szybszej i taniej wykonać wasz projekt.

4.    Bezpośrednio informuj firmę, od której chcesz otrzymać ofertę w przetargu i wyślij jej dokumentację przetargową. Staramy się śledzić informacje o wszystkich przetargach, ale w praktyce nie na wszystkie jesteśmy w stanie złożyć ofertę.

Więcej...

Radosna Szkoła - robimy projekty placów zabaw

Plac zabaw jest obiektem małej archtektury, podlega prawu budowlanemu, a jego montaż wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. Projekt placu zabaw powinien wykonać projektant z odpowiedzimy uprawnienami. Bardzo często projekt taki jest dalszą podstawą w procesie przetargowym. Dlatego, jako dyrektor "Radosnej szkoły" powininieś brać czynny udział w procesie projektowania placu zabaw i uzgodnić z projektantem swoje preferencje, dotyczące materiałów i produktów, który maja być użyte. Pamiętaj, że to dzieci, a nie projektant, będą się bawić na tym placu - dlatego powinnien on byc maksyzmalnie atrakcyjny i bezpieczny właśnie dla nich.

Educarium zaprojektuje plac zabaw dla Państwa Szkole

Informacje na tej stronie mogą być źródłem informacji i inspiracji dla Państwa i dla Państwa projektanta. Jeśli szukacie Państwo dobrego projektanta placu zabaw, polecamy projektantów, którzy wykonali projekty na tej stronie. Mają oni duże doświadczenie w praktyce i mogą pomóc przy kompleksowym przygotowaniu dokumentacji.

Więcej...

Możliwość utworzenia lub rozbudowania szkolnego placu zabaw cieszy i napawa optymizmem. Szansa, jaką niesie dla Twojej Szkoły rządowy program RADOSNA SZKOŁA, nie jest jednak szczęśliwym losem na loterię, lecz - wyjątkową okazją. Nie ma również wątpliwości, iż podobna okazja nie powtórzy się ponownie w najbliższym czasie.

Dlatego każdy Dyrektor szkoły powinien starannie zaplanować, kiedy i jak ową niepowtarzalną okazję najlepiej może wykorzystać.

Przeczytaj, o czym radzimy pamiętać zanim zdecydujesz się na złożenie wniosku…

Więcej...

 • Realizacja inwestycja w plac zabaw jest procesem bardziej złożonym niż zakup pomocy dydaktycznych.
 • Dostawca będzie wyłaniany zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, a procedury przetargowe często się przedłużają
 • Zanim dojdzie do ogłoszenia przetargu, też minie trochę czasu, gdyż organ prowadzący będzie czekał na zapewnienie środków finansowych (takie doświadczenie już mamy z roku 2009, kiedy niektóre szkoły składały zamówienia na pomoce dydaktyczne dopiero w połowie listopada, bo dopiero wtedy zawarto z nimi umowy!).
 • Więcej...

plac zabaw radosna szkołaOtrzymaliśmy już wiele telefonów od dyrektorów szkół z pytaniami: Jak się przygotować? Od czego zacząć?

Otóż! Zakup placu zabaw nie jest niestety sprawą prostą a już na pewno już nie, jeżeli nie chcesz kupić kota w worku. Ponieważ należy dokonać zakupu placu zabaw w drodze przetargu, istnieje jednak spore ryzyko, że kot w worku się pojawi... Przeczytaj, co musisz wiedzieć, aby się zabezpieczyć!

Więcej...

W ramach programu "Radosna Szkoła" może otrzymać wysokie rządowe dofinansowanie na urządzenie szkolnego placu zabaw - do kwoty 63 850 zł (na mały plac zabaw) lub do kwoty 115 450 zł (na duży plac zabaw). Aby otrzymać takie dofinansowanie, należy spełnić szereg warunków, m.in. zapewnić wkład własny w co najmniej takiej samej wysokości, a także przeznaczyć przyszkolny teren o odpowiedniej wielkości.

Zobacz jakie dofinansowanie może otrzymać Twoja Szkoła na urządzenie szkolnego placu zabaw ...

 

WIęcej...

Podstawę prawną programu stanowi Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lipca 2009 r. (Dz. U. Nr 110, poz. 915), które w Załączniku Nr 2 określa następujący zakres wsparcia finansowego na utworzenie lub modernizację szkolnych placów zabaw:

(1)  URZĄDZENIA I ICH INSTALACJA

Koszty zakupu i instalacji pojedynczych elementów sprzętu rekreacyjnego lub zestawów sprzętu rekreacyjnego, pozwalających na prowadzenie z dziećmi różnych form zajęć ruchowych, w szczególności pokonywanie przeszkód, wspinanie, czworakowanie, przeskoki, przeploty, zwisy.

Rozporządzenie wymienia następujące urządzenia, które winny być zróżnicowane ze względu na możliwości dzieci:

 • różnorodne drabinki
 • drążki do ćwiczeń
 • ścianki wspinaczkowe
 • pomosty
 • równoważnie
 • pochylnie
 • przeplotnie
 • kolorowe huśtawki

 

Więcej...

Rządowy program "Radosna szkoła" to wyjątkowa szansa na powstanie szkolnych placów zabaw z prawdziwego zdarzenia. Warto dojrzeć długofalowe korzyści, jakie niosą ze sobą założenia programu. Organizowanie warunków do aktywności fizycznej i kształtowanie zachowań prozdrowotnych wśród uczniów są ważnymi zadaniami współczesnej szkoły. Program "Radosna szkoła" zakłada, że szkolny plac zabaw ma być udostępniony do użytku poblicznego po zajęciach i w weekendy. I słusznie! W wielu miejscowościach będzie to jedyne tego typu miejsce. Można mieć pewność, że korzystać będą z niego również starsze dzieci i młodzież (z radosną chęcią rezygnując z telewizora, konsoli lub używek).

plac zabaw radosna szkołaW chwili przystąpienia do programu dyrektorzy szkół wezmą na siebie odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa na nowych placach zabaw. Warto pamiętać, że odpowiedzialność ta nie skończy się z chwilą zakupu urządzenia z atestem, lecz dopiero zacznie. Place zabaw trzeba regularnie przeglądać pod względem sprawności technicznej, naprawiać lub skutecznie uniemożliwić dostęp w przypadku usterek. Dopiero w chwili użytkowania dostrzec można różnicę pomiędzy sprzętem tanim a droższym. Dlatego decyzję o wyborze dostawcy należy dobrze rozważyć, a cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru.

Wybierając urządzenia PROLUDIC zyskują Państwo komfort i wygodę, a także spokój sumienia. Urządzenia te bowiem dzięki wysokiej jakości surowców oraz doskonałej konstrukcji zapewniają niemalże bezobsługowe użytkowanie i chronią przed wandalizmem. Wyższa cena za plac zabaw zwróci się zatem w niskich kosztach jego utrzymania. Wierząc w moc radosnej dziecięcej zabawy, pragniemy zapewnić polskim szkołom dostęp do światowej jakości PROLUDIC. Prosimy śmiało wierzyć, iż niepowtarzalne place zabaw PROLUDIC są teraz w zasięgu Państwa możliwości. Połączenie znaczącego wsparcia rządowego i promocyjnie obniżonych cen przez firmę PROLUDIC sprawia, iż obecne sześciolatki jak i sześciolatki z rocznika 2015/16 i kolejnych mogą wstąpić w progi radosnej szkoły, Państwa Szkoły.

Reklama

Poradnik place zabaw

13 gotowych projektów placów zabaw zgodnie z wymogami programu Radosna Szkołapobierz poradnik ( PDF )

Place zabaw w szkole

Łukasz Szymborski
tel. 52-324 78 40
kom. 662 33 66 00

Jos Muller
tel. 52-324 78 45
kom.  512 345 977

Miejsce zabaw w szkole

Infolinia 801 500 800
tel. 52-324  78 00

fax 52-321 02 51
fax 52-320 75 36